Hipotireoza i kako je prepoznati

Hipotireoza, unatoč brojnim simptomima, nije lako prepoznatljiva. Nedovoljna količina hormona štitnjače dovodi do usporavanja tjelesnih funkcija.  Za razliku od hipertireoze simptomi hipotireoze su blagi, postupni i ponekad se mogu shvatiti kao depresija, a kod starijih osoba i kao Alzheimerova bolest.

Hipotireozu, unatoč brojnim simptomima, nije lako prepoznati.


Simptomi hipotireoze

Nedostatak hormona štitnjače usporava metabolizam, rad srca tj. puls, peristaltiku crijeva (rad i pokretanje crijeva), pojačava umor, sklonost spavanju noću ,ali i tijekom dana, a može biti i kontinuirano izražen osjećaj hladnoće. Organizam sporije razgrađuje unesenu hranu i ugrađuje je u masno tkivo, javljaju se znakovi slabijeg pamćenja i gubitka koncentracije,  organizam je, jednostavno rečeno, kompletno usporen.

Izraz lica postaje tup, glas promukao, govor polagan , usporeniji, vjeđe se spuštaju te i one i lice postaju napuhnuti i natečeni. Osobe s hipotireozom uglavnom dobivaju na težini unatoč istom apetitu ili jednakoj količini unesene hrane i kalorija. Mnogi se žale na opstipaciju (zatvor) stolice, lošije podnose hladnoću ili im je stalno hladno. Kosa im postaje prorijeđena, gruba i suha, a koža postaje gruba, suha, ljuskava i stanjena. Puls može biti sporiji, ponekad ubrzaniji.

Mnogi bolesnici razvijaju sindrom karpalnog kanala (osjećaju bockanje ili bol u rukama). Dlanovi i tabani mogu biti blago narančasti (karotenemija), a postranični dio obrva može ispadati i prorjeđivati se.

Neki bolesnici, osobito stariji, mogu djelovati zbunjenima, zaboravljivima ili dementnima. Navedeni simptomi mogu se zamijeniti s Alzheimerovom bolešću ili nekim drugim oblikom demencije (gubitak spoznajnih mentalnih funkcija).

Osobe s hipotireozom uglavnom dobivaju na težini unatoč istom apetitu ili jednakoj količini unesene hrane i kalorija.


Posljedice u slučaju neliječenja

Mlađe osobe i osobe srednje dobi, osobito žene, mogu kliničkom slikom upućivati na hipotireozu a u podlozi ovog organskog poremećaja može biti depresija (potištenost, povlačenje u sebe, umor, gubitak interesa, osjećaj bezizlazne situacije u kojoj se oboljeli nalazi). Liječnik će anamnezom, kliničkim pregledom i iskustvom lako razlikovati ova dva poremećaja i primijeniti adekvatno liječenje.

Hipotireoza koja se ne prepozna ili ne liječi može dovesti do anemije, niske temperature tijela (hipotermija) i, konačno, do zatajenja srca. Ova situacija može dovesti do smetenosti, stupora ili kome (miksedemska koma). Svi navedeni poremećaji mogu dovesti do po život opasnih komplikacija u kojima se usporava disanje. Osoba može imati epileptičke napadaje i smanjen dovod krvi u mozak.

Miksedemska koma je krajnje i teško stanje neliječene hipotireoze. Mogu je potaknuti izloženost hladnoći, infekcije, lijekovi kao što su sedativi i sva stanja i lijekovi koji mogu potiskivati, ometati ili deprimirati ( smanjivati) funkciju mozga.

Hipotireoza i prehrana: PALEO ishrana ili koje štetne namirnice izbaciti?

To nisam ja – to je moja Štitnjača!

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads